Пам’ятки культури

Станом на 01.01.2021 року на території Вороновицької територіальної громади на обліку перебуває 80 пам’яток нерухомої культурної спадщини в тому числі:

– 32 пам’ятки історії, місцевого значення;

– 41 пам’ятка археології, місцевого значення;

– 6 пам’яток містобудування та архітектури із них: 2 пам’ятки національного значення та 4 пам’ятки місцевого значення;

– 1 садово-паркового мистецтва, національного значення.

Поряд з цим у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України» – смт Вороновиця, Вінницького району, Вінницької області включене до зазначеного списку з метою збереження традиційного середовища, зокрема охорони пам’яток містобудування та архітектури.

Серед пам’яток містобудування та архітектури розташованих на території Вороновицької територіальної громади слід виділити палац Грохольських-Можайських, який є пам’яткою національного значення, середини ХVІІІ ст. Триповерхова будівля, прикрашена коринфськими колонами. Двоповерхові напівкруглі крила палацу  наче огортають кожного, хто наближається до нього. Стіни прикрашені ліпними гірляндами з квітів, фруктів і бичачих черепів.  Сьогодні під дахом цієї споруди  працюють два музеї: музей історії авіації та космонавтики, музей кобзаря В.М. Перепелюка, КЗ «Публічна бібліотека Вороновицької селищної ради» та КЗ «Дитяча школа мистецтв Вороновицької селищної ради».